Menu

Nabór wniosków 2015

 dzialaj lokalnie.jpg 

Spacer wirtualny

 spacer.png

Kierunek FIO

logo FIO B.png 

 złóż wniosek.jpg

 

wersja ostateczna.png

 

kajak.gif 

  

logo_opp.gif

Jesteśmy Organizacją
Pożytku Publicznego

 

dzialaj lokalnie.jpg 

 

 inkubator.jpg

 

dolina_reportaz.jpg

 

 

herb_poprawiony [800x600].jpg

Wirtualne zwiedzanie Gminy Wołczyn

 

images.JPG

 

VISITOPOLSKIE-kolor_TŁO-TRANSP_sRGB.jpg

Na Miodowej Drodze

wersja ostateczna.pngNa Miodowej Drodze

 Zgłaszający produkt: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Maciejów „Miodowa Kraina”

 

Miodowa Kraina - hasło to wiąże się z dziedzictwem kulturowym wsi. Tutaj pracował ks. dr Jan Dzierżon. Wyniki jego badań prowadzonych m. in. w pasiece w Maciejowie okazały się fundamentalne dla rozwoju pszczelarstwa. W Maciejowie działa od 1968 roku Pasieka Zarodowa mieszcząca się w miejscu życia i pracy ks. dr. Jana Dzierżona.

Temat pszczół i miodu jest bliski mieszkańcom wsi. Pszczelarstwo jest popularnym zajęciem wśród mieszkańców Maciejowa. Wielu z nich posiada własne pasieki, niektórzy pracują też w pasiece zarodowej. Poziom wiedzy pszczelarskiej wśród mieszkańców wsi jest bardzo wysoki. Pszczelarstwo stanowi dla Maciejowian ważny element poczucia lokalnej tożsamości.

Wybranie tematu miodu i pszczelarstwa pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń wsi oraz jej zasoby, takie jak: pasieka zarodowa, skansen pszczelarski, apiinhalatory, park, świetlica, pola i łąki z roślinami miododajnymi.

Hasło „Miodowa Kraina” ma szerokie pole odniesień. Temat miodu i pszczelarstwa odnosi bezpośrednio do zawodu pszczelarza, ale pozwala również budować ofertę opartą o szerszą interpretację,  np. właściwości miodu, pszczoła w kulturze, organizacja życia w roju jako metafora idealnego społeczeństwa, pszczoła w cywilizacji, właściwości i zastosowania pszczelego wosku, wosk pszczeli jako tworzywo artystyczne (od świecy do odlewu), rośliny miododajne, rola owadów w ekosystemie, sposoby badania owadów, ekologia i bioróżnorodność…

3 [1024x768].JPG

W Maciejowie odbyły się warsztaty, które prowadził Wacław Idziak, a mające na celu stworzenie wizji wsi tematycznej. Mieszkańcy podczas warsztatów zgodnie stwierdzili, że tematem wsi będzie „Miodowa Kraina”. Na podstawie tak określonego tematu specjalizacji wsi, przy udziale jej przedstawicieli, przygotowano koncepcję scenariusza zajęć edukacyjnych poświęconych życiu pszczół, pn. „Na miodowej drodze”. W grze edukacyjnej biorą udział dzieci i młodzież z Maciejowa i okolicznych miejscowości. Poszczególne tematy zajęć prezentowane są w miejscach, z którymi są związane, lub tam, gdzie są najlepsze warunki do przeprowadzenia danych aktywności. Na przykład na łące w parku prowadzone są zabawy uczące sposobów na jakie pszczoły komunikują się ze sobą przy zbieraniu miodu. Przy okazji zwiedzania drewnianego kościoła pokazuje się znaczenie i symbolikę gromnicy i innych świec używanych w kościele. Tutaj także jest okazja by dowiedzieć się, jak pszczoły i miód pokazane są w piśmie świętym (np. „Dobre słowa są plastrem miodu, słodyczą dla gardła, lekiem dla ciała.” Prz 16, 24) W świetlicy prowadzone są eksperymenty poświęcone badaniu konstrukcji plastra miodu. Wykorzystanie przestrzeni wsi podczas zajęć pozwala na jej interpretację w kontekście hasła „Miodowa Kraina”.

Koncepcja zajęć adresowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat. Celem zajęć jest przekazanie uczestnikom wiedzy dotyczącej życia pszczół, ich hodowli i cyklu życiowego. Osią fabularną lekcji są kolejne zadania wykonywane przez mieszkańców ula w związku z ich zmieniającymi się w trakcie cyklu życiowego funkcjami. Zajęcia rozpoczynają się od zapoznania uczestników z podstawowymi faktami dotyczącymi konstrukcji ula i hodowli pszczół, następnie uczniowie poznają właściwości pszczelego plastra i dowiadują się co jedzą pszczoły. Dalsza część zajęć obejmuje m. in. naukę pszczelich sposobów porozumiewania się i bronienia ula. Podczas zajęć wykorzystywane są aktywne metody prezentowania treści. Uczestnicy zajęć samodzielnie poszukują informacji, prowadzą eksperymenty, są inspirowani do stawiania pytań. Scenariusz zajęć obejmuje zarówno działania edukacyjne jak i aktywności ruchowe, gry i zabawy - wszystkie elementy scenariusza są jednak związane z zagadnieniem życia pszczół.   W Maciejowie została utworzona także sekcja sportowa szermierki Go - Now. Jest to innowacyjna zabawa szermiercza, oparta na tradycji europejskiej szabli pojedynkowej, a w szczególności polskiej szabli pojedynkowej. Podczas ćwiczeń i turniejów używa się bezpiecznej broni ćwiczebnej Go-Now. Szermierka Go-Now z powodzeniem może być uprawiana jako sport lub jako zabawa, zarówno przez dzieci  jak i dorosłych. Zabawa ta jest włączona do gry „Na miodowej drodze”, gdyż pszczoła w ostatnim etapie swojego życia staje się strażniczką swego ula. Uczestnicy gry mają wówczas możliwość nauczyć się zasad szermierki i poczuć się jak obrońca ula.

W przedsięwzięcie są zaangażowani młodzież, dzieci i dorośli mieszkańcy Maciejowa.

 

Odbiorcami przedsięwzięcia są głównie młodzi mieszkańcy Maciejowa, gminy Kluczbork, uczniowie okolicznych szkół, ale gra edukacyjna dostępna jest również dla wszystkich zainteresowanych grup odwiedzających Maciejów z kraju i za granicy, dzięki czemu rozwinie się turystyka oparta na wiedzy oraz ekonomia na wsi. Wszyscy Maciejowianie, jak pszczółki pracują na rzecz rozwoju swojej miejscowości, która staje się przyjaznym miejscem zamieszkania i coraz częstszym miejscem wizyt studyjnych oraz wycieczek. 

 

Newsletter

Bądź poinformowany o naszych nowinach!

Biuro Stowarzyszenia

Biuro Stowarzyszenia

Rynek 1, 46-200 Kluczbork

czynne: pon- pn

w godz 7.30-15.30

tel. 77 413-11-38

LEADER

 plan włączenia.png

Obszar LGD

 Mapa LGD na szaro.png

Partnerzy

Nasi Darczyńcy

logo BS 160.jpg

 

Lesaffre Polska_logo.jpg

 

kłos (1).jpg

 

logo_lipinski.jpg

 

 PROTEA_logo_JPG.jpg

 

hydrokom.jpg

 

logo.jpg

 

FIO

images.jpg